İade Koşulları Balhome Mobilya

İade Koşulları

İade Şartları

  • Balhome.com 'dan ve mağazalarımızdan satın aldığınız ürünleri aşağıda belirtilen koşullar çerçevesinde nedenini belirterek iade edebilirsiniz.
  • İade edilecek ürün aksesuar vb. parçalarıyla birlikte eksiksiz ve kullanılabilir olarak  teslim edilmesi gerekmektedir. İade edilecek ürünün "Garanti Şartları" bölümündeki
  • İade şartlarına tamamen uyması gerekmektedir. İade işlemi çerçevesinde oluşacak masraflar (sevkiyat vs.) müşteriye aittir. Ancak ürünün kusurlu çıkması durumunda iade masrafları Balhome Mobilya tarafından karşılanır.
  • İade işlemi, ürünün Balhome' a ulaşmasıyla başlar. Balhome ekibi iade işlemini değerlendirip kısa bir süre içeresinde size sonuç ile ilgili bilgi verecektir.
  • İade koşullarına uygun yapılan iadelerle ilgili işlemin sonuçlanması ve ödediğiniz tutarın hesabınıza veya kredi kartınıza aktarılması ortalama beş (15) iş günü sürmektedir.

Şehir Dışı İadeler de Nakliye masrafları; 

Şehir dışı İadelerde Mobilyanın Nakliyesi balhome mobilya mağazalarının deposuna veya anlaşılacak balhome' a ait bir başka yere kullanıcı tarafından teslim edilmesi/ettirilmesi gerekmektedir, mobilyanın geri iadesi esnasında taşımadan kaynaklı sorunlardan balhome sorumlu değildir.

Not: Özel mobilya tasarımı olarak üzerinde değişiklik yaptırılmak sureti ile kullanıcının istekleri doğrultusunda kişiselleştirilmiş mobilyalarda, ürünlerde iade işlemi yapılamamaktadır.

Mobilya Takip
Whatsapp Destek Hattı Whatsapp Destek