Yaşam Alanınızın Daha büyük ve Geniş Görünmesi için 8 Öneri Balhome Mobilya
«Blog

Yaşam Alanınızın Daha büyük ve Geniş Görünmesi için 8 Öneri

İster kendi evimizde olalım isterse kirada olalım, herkes geniş ve ferah bir ev ortamı ister. Evin Odasını büyük göstermek ciddi bir planlama ve iyi bir çalışma gerektirir, Duvarların, Mobilyanın, koltukların, aksesuarların ve daha bir çok şeyin kombinasyonunun yapılması gerekiyor. Evinizin dekorasyonu konusunda atılacak kusursuz adımlar sayesinde geniş oda özlemine bir son vermek imkansız değil. Şimdiye kadar duyduğunuz her şeyi unutun ve evinizi, yaşam alanınızı geniş ve büyük gösterecek Bu 9 ipucunu dikkatlice okuyun. 


1.) Televizyonun yerinin doğru seçimi

Oturma odanızda bulunan Televizyon, mekanın tüm planlamasında başrol oynayan en temel unsurdur. Özellikle koltuklarınızı televizyonunuza göre yeleştirdiğinizden ve TV’yi koltukların tam karşısına almak istediğinden evi büyük göstermeye TV yeri ve konumunu planlayarak başlamalısınız.

Televizyon ünitesi bu durumda evinizin vazgeçilmezi olacaktır, Bir çok model, tarz ve renkte olabilen TV üniteleri evinize göre seçilmelidir, Küçük bir alana geniş bir TV Ünitesinden ziyade daha dar ve duvarı kapladığında kullanışlılığını kaybetmeden ve odanızı çok fazla kapatmadan kullanabileceğiniz bir ünite seçilmelidir. Günümüzde evlerin yerleşim planları TV nin kablo, elektrik vb bağlantılarının konuşlandığı duvara göre düşünülmek zorunda değildir, bir çok seçeneği bulunan ve kolayca uygulanabilen , neredeyse hiç bir elektrik bilgisi ve kullanım aleti gerektirmeden TV nizin elektriği, anten, uydu kablosundan tutunda telefon, internet girişlerine kadar taşıma imkanı sunan çoklayıcılar, uzatıcılar mevcut.


2.) Duvar Boyası ve Eşyaların Rengi  

Açık renkler ile ferah alan ve geniş alanlar oluşturulabilir, Açık renklerle yaşam alanı oluşturmak genel kabul gören ve doğru olan renk seçimleridir. İnsan psikolojisi doğal yaşam tutkusu sebebiyle ferah ve açık alanları sever. Bu yüzden evin duvarlarını da şampanya, krem, papaya, keten, bej renkler ile boyarsanız pişman olmazsınız.

Eşyalarda ise durum biraz daha farklı. Mobilyalarda beyaz renk ya da krem renk şiddetle önerebileceğimiz renk tonlarıdır Ancak mobilyalarınız da yaşam alanınıza ahşap görüntüsü katan kahverengi tonlar ceviz kaplamalar, okyanus havası katan Turkuaz renk seçimleri gibi sıra dışı renkler de seçilebilir. Dikkat edilmesi gereken eşyaların kendi aralarında bir ahenk oluşturmasıdır. Eşyaların renk kombinasyonuna göre duvar renklerinde koyu renk seçimleri de uygulanabilir.


3.) Koltuk Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Bu yazımızı evi nıspeten daha küçük olan okuyucularımız için yazdığımıza göre;

 İri ama kullanım alanı daha küçük olan koltuklardan uzan durmak bu noktada en doğrusu olacaktır, Örnek vermek gerekirse Chester ve Ağır Avangart koltuklar küçük evler için pek de uygun olmayacaktır ancak çok istiyorsanız koltuğunuzu bu yönde seçerek diğer alternatifler ile evinizi geniş gösterebilirsiniz, bu gibi durumlar için 7 şıkkımız daha var. Bir çok koltuk takımının kolları ve sırt kısmı kalın olduğundan koltuk kapladığı alanın %60 ı nı sadece kullanım alanı olarak geri sunabilmekte ve çok fazla yer kaplamakta, Oysa koltuğun kullanılacağı alan küçük olduğundan oturum alanı daha geniş ve fonksiyonel koltuklar tercih edilebilir. Yeni nesil oturma gruplarında koltukların daha ince ve hafif yapılarla ve çok kullanışlı mekanizmalar ile üretildiği göze çarpıyor. Temizlik yapan hanımların imdadına yetişen ve yerden yüksek ayaklı olarak tabir edilen yeni nesil koltuklar, aynı zamanda leke tutmaz kumaşlarla kolayca silinebiliyor, ve bulunduğu ortamda az yer kaplayan hoş görüntüye sahip.


4.) Odaya Göre Mobilya yerleşimi

Evlerde yer alan dolaplar, sehpalar, yemek masası, TV ünitesi hem renk olarak hem de tasarım olarak doğru seçilirse alanı çok daha büyük gösterir. Yemek odası Konsolu, TV ünitesi ve yemek masası ideal bir salon için nomal de yeterli mobilyalar dır, Bu sebeptendir ki yemek odalarında satış fiyatına gümüşlük dahil değildir, Buna istinaden yemek odalarının genelde, TV ünitesi ve TV sehpası da bulunmaktadır aradaki fark TV sehpası sadece Televizyonunuzu taşınacak ve TV ünitesine nıspeten daha küçük bir yapıya sahiptir. Salonda tabak ve diğer eşyaları saklamak için dolap yerine konsol bulundurmak, yüksek dolaplara göre çok daha geniş alan anlamına geliyor.

Ayrıca duvarları delmekte özgürseniz duvarlara kapaklı ya da kapaksız raflar monte ederek dolap, konsol yerine kullanabilirsiniz. Raflarda ahşap model seçimi eve akustik ve nostaljik bir hava katacaktır, bilginize..


5.) Avize ve Aydınlatma Seçimi

Evi daha büyük göstermek için aydınlatma konusunu atlamak olmaz. Evin geniş ve ferah görüntüsü için ışıkların da göz yormadan içeriyi aydınlatması ve tasarım olarak iç açıcı olması gerekiyor. Avize tasarımlarında çok taşlı modellerden ziyade yuvarlak ya da modern avize modellerinden yararlanmak en mantıklı seçim olacaktır. Avize modellerinde renk olarak ise mekana uygun beyaz renk her daim mantıklı bir seçim olmuştur. Işık rengi olarak tercihinize göre sarı veya beyaz renkte ampüller tercih edilebilir, şayet evinizde kullandığınız mobilyalarınız da ağırlıklı olarak ahşap tonları tercih edenlerdeniz sarı ışık tavsiye ederiz, akşam evinizde otururken sarı ışık gözlerinizi yormadan mobilyalarınızı da daha güzel gösterir, Balhome mobilya olarak Mağaza tasarımlarımızda mobilyaları ön planda tutmak ve uzun ziyaretlerinizde sizleri yormamak için sarı şıklar tercih etmekteyiz.


6.) Tablolar, Aplikler ve Diğer Aksesuarlar

Duvarlarda yer alan tablolar evi ve odaları daha büyük göstermek için eşsiz eşyalardır. Tablo içerikleri dağların ötesini gösteren bir doğa manzarası ya da ileriye doğru giden bir yol gibi bir tasarım olduğunda sonsuzluk hissi uyandırarak evinizi daha geniş gösterirken sizi de aynı zamanda dinlendirir. Parçalı tablo ya da kanvas tablo tercihlerinde bunu mutlaka aklınızda bulundurun.

Tablo ve aksesuar her ne kadar güzel olsa da duvarları çok sık aksesuar ve tablo ile doldurmak ortamı daraltacağından yanlış bir tercih olacaktır. Bu yüzden evinizi sade ve az aksesuarlarla da zenginleştirebileceğinizi bilmenizi istedik.


7.) Halı Tercihi, Halının Boyu, Rengi ve Deseni

Halının tüm yeri kapladığı ya da büyük olduğu alanların daha büyük alan görüntüsü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Halıyı ortada bulunsun diye ufak almak yerine biraz daha büyük almak mekanı olduğundan büyük ve ferah gösteriyor.

Halı maliyetleri ve ölçüleri göz önünde bulundurulduğunda komple yer kaplama çözümleri için ise halıfleks isabetli bir çözüm olacaktır. Tasarımsal olarak ise halıların renk cümbüşünden uzak ve zıt renklerin itici olmadığı modelleri evi daha büyük gösterecektir.


8.) Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı

Evin dünyaya açılan kısımları olan pencereler, ışığı kesintiye uğratmayan şık bir perdeyi fazlasıyla hakkediyor. Fon perdeler kullanımı gittikçe yaygınlaşan oldukça şık bir perde çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Fon perdeler, alt kısmından bağlanma özelliği ve esnek görüntüsü ile evinizi olduğundan daha geniş bir alan olarak göstermesi sağlanabilir. En çok tutulan fon perde renklerinden size önerimiz ise pudra pembe, petrol mavisi, fuşya, krem renk modeller. Elbette Perdenin kullanıldığı yerdeki mobilya ile uyumlu olması da gerekiyor, İşte tam bu noktada Balhome mobilya da koltuk renkleri ve kırlent renkleri ayrı olarak seçilebiliyor.

Fon perdeler kenarda dururken, pencereler için ucuz fiyatlı stor perdeler tam da size göre. Eğer pencereleriniz çok büyük ve geniş ise stor perde yerine tül perde tercih etmeniz daha doğru olacaktır zira büyük stor perdeler pek de kullanışlı olmuyor. Stor ya da tül için açık renk tonlarından asla taviz vermeyin.


7 Kasım 2017


verified 2 Yıl Garanti
Tüm Ürünlerimizde
textsms 7/24
Canlı Destek
https İnternette
Güvenli Alışveriş
Bizi Takip Edin
Mobilya Takip
Whatsapp Destek Hattı